Jak zrobić przyczepkę rowerową ze złomu

Przyczepka rowerowa to przydatne narzędzie do przewożenia nie tylko paczki z zakupami. Możesz jej użyć do przewożenia materiałów ogrodowych, a nawet do przewożenia swojego pupila. Istnieje wiele różnych sposobów na zbudowanie domowej przyczepy i można ją wykonać z niemal każdego materiału. Nieważne, czy kupisz zestaw, czy wykorzystasz kawałek złomu, możliwe jest stworzenie przyczepy, która będzie Ci dobrze służyć.

Zanim zaczniesz, musisz zdecydować, jak zamontujesz swoją przyczepę. Jeśli chcesz ją holować razem z rowerem, będziesz musiał użyć zaczepu. Można je kupić w lokalnym sklepie rowerowym lub w Internecie. Wiele marek przyczepek ma własną metodę ich montażu, więc upewnij się, że postępujesz zgodnie z ich wskazówkami. Dodatkowo będziesz musiał kupić uchwyt na ładunek i parę kółek, aby przymocować go do roweru.

Kupując uchwyt na ładunek, musisz wybrać model, który ma otwór w spodniej części, umożliwiający umieszczenie w nim śruby wchodzącej w oś. Pamiętaj, aby dokładnie zmierzyć i wywiercić otwór. Ponadto trzeba będzie użyć nakrętki zabezpieczającej z gumową uszczelką antywibracyjną. Konieczny będzie również zakup zestawu nakrętek do kół, które można znaleźć w Internecie lub w lokalnym sklepie rowerowym.

Gdy masz już uchwyt na ładunek i parę kół, musisz ustalić, jak zamontować przyczepkę do roweru. Można na przykład zdecydować się na przyczepę z płaskim dnem, która będzie lepsza do przewożenia ciężkich przedmiotów. Można też zdecydować się na przyczepę z jednym kołem. Przyczepki jednokołowe są lżejsze i bardziej stabilne, gdy są puste. Trzeba jednak zachować większą ostrożność przy pakowaniu i przewożeniu ciężkich rzeczy w przyczepie jednokołowej.

Aby stworzyć niestandardową ramę dla przyczepy, należy zakupić trochę kątowników. Są to kawałki metalu używane do budowy niestandardowych ram dla pojazdów, ale można je również wykorzystać do stworzenia przyczepy rowerowej typu „zrób to sam”. Użycie ich do stworzenia ramy będzie wymagało trochę mierzenia i wiercenia, ale uzyskasz solidną ramę dla swojej przyczepy.

W zależności od potrzeb, może być konieczne dodanie kilku dodatkowych akcesoriów. Być może trzeba będzie kupić adapter, lub kupić zestaw zaczepu i ramienia przyczepy. Koszt tego może wynosić od 30 do 100 dolarów.

Przed rozpoczęciem, trzeba będzie dowiedzieć się, jaki rozmiar przyczepy trzeba będzie. Jest to ważna uwaga, ponieważ będziesz musiał być w stanie zmieścić swój kosz w nim. Idealnie, będziesz potrzebował skrzyni, która ma około 1080 mm długości i jest wyśrodkowana nad kołami. Pozostawienie zwisu o długości co najmniej 10 cm pomoże utrzymać ciężar z tyłu przyczepy i ułatwi wyważenie ładunku nad kołami przyczepy.