Jak usprawnić odprowadzanie ścieków z szamba

Zbiornik septyczny jest sercem systemu septycznego. Wszystkie odpady opuszczające Twój dom przechodzą przez niego, zanim trafią do pola odpływowego. Szambo musi być regularnie pompowane. Jeśli szambo nie działa prawidłowo, może to prowadzić do chorób i innych problemów. Istnieją sposoby, aby zapobiec problemom z szambem. Ale zanim podejmiesz decyzję, powinieneś mieć podstawowe pojęcie o tym, jak działa szambo.

Szambo działa dzięki wykorzystaniu naturalnie występujących bakterii – część ta jest produktem wysiłku ekipy portalu Majsterkowanie po swojemu. Bakterie te rozkładają odpady. Robią to poprzez łączenie stałych i płynnych substancji i sprawiają, że osadzają się one na dnie zbiornika. Ta warstwa osadu musi być następnie oczyszczana co kilka lat.

Oprócz warstwy szlamu, zbiornik może mieć górną warstwę, zwaną szumowiną, która zawiera tłuszcze i oleje. Gazy z warstwy szumowin również unoszą się do góry. Zbyt duża ilość szlamu może być jednak szkodliwa dla Państwa systemu szambowego. Aby temu zapobiec, szambo powinno być wypompowywane raz w roku lub częściej, w zależności od wielkości systemu.

Oprócz warstwy osadów i szumowin, Twój zbiornik septyczny będzie posiadał filtr ścieków. Filtr ten wyłapuje wszelkie cząstki zawieszone, które mogłyby przedostać się do pola odpływowego. Utrzymanie filtra ścieków w czystości pozwoli na uniknięcie zatkania rur w Twoim szambie. Większość filtrów ściekowych nie musi być wypompowywana co kilka miesięcy, ale muszą być one okresowo czyszczone.

Twoje szambo musi znajdować się w pobliżu głównej rury spustowej w Twoim domu. Zazwyczaj jest to około 12 do 16 cali od środka zbiornika. Niektóre systemy wykorzystują młynki, które zasilają zbiornik. Młynki wymagają częstszego pompowania.

Rury spustowe i szambo są połączone ze sobą poprzez perforowaną rurę spustową. Rura ta musi być przykryta cienkim arkuszem tkaniny filtracyjnej. W przeciwnym razie szambo będzie przeciekać do pola odpływowego.

Twój system septyczny powinien być kontrolowany co roku. Należy również zlecić jego wypompowanie, jeśli zauważysz oznaki uszkodzenia. Ponadto, system powinien być wolny od dużych drzew lub krzewów, które mogą zablokować rury. Korzenie tych roślin mogą zatkać odpływy i spowodować spiętrzenie wody.

Kiedy masz szambo, powinieneś uważać, aby nie wylać żadnej z substancji, które pochodzą z kuchni, prysznica i innych pomieszczeń. Na przykład, tłuszcz jest produktem ubocznym gotowania, który może zagęścić i zatkać rury. Dodatkowo, rozpuszczalniki chemiczne mogą zabić mikroorganizmy w Twoim szambie i wodach gruntowych. W rezultacie powinieneś przechowywać oleje kuchenne w puszkach i wyrzucać je do śmieci.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu rozpuszczalników chemicznych, pestycydów i innych substancji, które mogą zanieczyścić wody gruntowe. Używanie tych produktów do oczyszczania szamba może również sprzyjać rozwojowi glonów w zbiorniku. Wreszcie ważne jest, aby unikać wrzucania do szamba dużej ilości prania.