Jak zrobić wykres w arkuszu kalkulacyjnym
Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z diybusiness.pl
Jeśli chcesz stworzyć wykres w arkuszu kalkulacyjnym Excel, powinieneś najpierw wybrać dane, które chcesz wykreślić. Po uzyskaniu odpowiednich informacji następnym krokiem jest wybór typu i układu wykresu. Istnieje kilka rodzajów wykresów do wyboru, każdy z nich ma swoje zalety i wady. Wybór właściwego wykresu jest ważną częścią każdego projektu. Niezależnie od tego, czy tworzysz wykres słupkowy, kołowy, czy inne narzędzie do wizualizacji danych, będziesz chciał rozważyć odpowiedni typ dla swoich danych.
Wykresy są we wszystkich kształtach i rozmiarach, ale są takie, które wyróżniają się nad innymi. Wykres liniowy, na przykład, może wyświetlać dane w przyjemny wizualnie sposób. Ten typ wykresu jest szczególnie przydatny przy porównywaniu wartości w kolumnach poziomych i pionowych. Łatwo jest skonfigurować wykres kolumnowy i można go użyć do porównania liczby studentów, wykładowców lub sprzedanych biletów w szkole lub miejscu. Wykresy liniowe są również dobrym wyborem, jeśli chcesz pokazać wzrost w czasie.
Kolejną fajną rzeczą w tworzeniu wykresów jest możliwość zmiany układu elementów. Po kliknięciu kolumny lub wiersza możesz przeciągnąć je w nowe miejsce lub kliknąć w puste miejsce wewnątrz wykresu, aby zmienić kolejność wyświetlania elementów. Możesz również zmienić położenie wykresu za pomocą klawiszy strzałek.
Excel pozwala wybrać najlepszy możliwy wykres, dzięki takim opcjom jak zmiana rozmiaru i koloru każdej kolumny lub wiersza. Możesz również wybrać, czy chcesz zamieścić na wykresie etykiety i tekst. Kilka innych opcji do rozważenia: zmiana nazwy wykresu i zapisanie go jako szablonu.
Dla miłośników wykresów możesz nawet skorzystać z wbudowanych w program Excel stylów wykresów, aby dostosować ich wygląd. Podobnie jak w przypadku większości produktów firmy Microsoft, możesz znaleźć więcej niż jeden styl wykresu do wyboru. Oprócz stylów, możesz użyć menu rozwijanego Wykresy, aby wybrać jeden z predefiniowanych typów wykresów.
Nie ma gwarancji, że wykresy, które projektujesz, będą wyświetlały Twoje dane dokładnie tak, jak chcesz, ale możesz zrobić kilka rzeczy, aby się upewnić. Po pierwsze, możesz kliknąć na zakładkę „Wszystkie wykresy”, aby zobaczyć zalecane wykresy. Możesz również wybrać konkretny wykres z listy rozwijanej „Polecane wykresy”.
Skoro już przy tym jesteśmy, staraj się używać opisowego języka przy opisywaniu swoich danych. Pomoże to czytelnikom skupić się na istotnych informacjach. Nie zapomnij też sprawdzić czcionek i kolorów swoich wykresów! Używanie ciemnej czcionki jest szczególnie przydatne przy tworzeniu wykresów o dużej zawartości tekstu.
Jeśli nadal masz problem z wyborem typu wykresu, zawsze możesz skorzystać z nowej funkcji szablonów. Po kliknięciu przycisku Zapisz jako szablon, pojawi się okno dialogowe. Wybierz miejsce, w którym chcesz umieścić swój wykres i gotowe. Alternatywnie możesz przenieść wykres do innego arkusza, skopiować go lub stworzyć nowy.